07 Ocak 2017, Cumartesi 20:30

Uluslararası Kızak Pisti Tamamlanmayı Bekliyor

 

Sarıkamış Cıbıltepe Kayak merkezi Sarıçam ormanı ve Kristal kar özelliği ile Türkiye'de tek olma özelliğine sahip olsa da şimdiye kadar hakettiği değeri maalesef görememiş. Yeni bir turizm destinasyonu olan "Hüzün Turizmi" potansiyeline sahip olan Sarıkamış; bırakın Kars'ı bölgenin turizm yıldızı özelliğini taşıyor. 
 
Birçok yatırımın yapıldığı Sarıkamış'ta yaklaşık 3 yıl önce başlatılan ve Türkiye'de kış sporlarında önemli bir yere sahip olan Kızak pistinin tamamlanmıyor oluşu bürokrasinin kaplumbağa hızını bir kez daha gözler önüne seriyor. 
 
9 Ekim 2013 tarihinde yaptığımız habere göre Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 2014 yılına yetiştirmeyi planlayarak başlattığı kızak pisti 3 yıldır tamamlanamıyor.
 
Dönemin Türkiye Kızak Federasyonu Genel Sekreteri Ahmet Bal, kızak sporunun Türkiye'de üç yıldır yapıldığını ve henüz pistinin bulunmadığını belirterek, "İki branşta faaliyet gösterdiklerini ve
 
Yurt dışında eğiterek, sıfırdan milli takım oluşturduklarını Artifical yani suni kızak olarak da adlandırılan branşta, Soçi'de düzenlenen 22. Kış Olimpiyat Oyunları'na katılmayı amaçladıklarını belirtmişti. 
 
Federasyon olarak bobsleigh ve skeleton branşlarını yapamadıklarını anlatan Bal, şunları kaydetmişti:
 
"Bobsleigh araba şeklinde yapılıyor, skeleton ise yüz üstü yapılan bir branş. Bunun ikisi daha pahalı branşlar. Kızak sporuna beklediğimizin çok üzerinde bir ilgi var.
 
Tesisimiz olmadığı için kışın kızak yapamıyoruz ancak Kars'ta yapımına başlanan bir tesisimiz var. Tesis tamamlandığı zaman orada yarışmaları, antrenmanları yapabileceğiz. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın tesis politikası kapsamında en kısa sürede umduğumuz tesislerimize kavuşacağız. Ondan sonra kışın da dünyaya açılacağız. Dünyadaki kızak sporcuları, değişik pistlerde yarışmak istiyor. Aynı pistlerde yarışmak istemiyorlar. Dünyadaki pistler de birbirinden farklı. Hiçbiri birbirine benzemiyor. O nedenle özellikle Türkiye'yi bu konuda sıkıştırıyorlar."
 
Kızak sporunun çok özel olduğuna dikkati çeken Bal, "Her disiplinin kendine has faydaları var. Spor öncelikle özgüven demektir. Kişinin kendisine saygı duyması, kendini tanıması, bir şeyi başarmış olmanın zevki, toplumsal bir aktivite, sosyalleşme açısından önemli. Kızak, uygulanış biçimiyle farklılık gösteriyor. Kızak sporu, adrenalini yüksek olanlara hitap ettiği için de daha özel bir spor" şeklinde konuştu. 
 
Üzerinden üç yıl geçti ve geçmeye de devam ediyor. 
 
 
Serhat TV- ÖZEL
 

Bu Haberin Manşeti :

Üç Yıl Oldu Tamamlanamadı!
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ

YORUM GÖNDER

Girmiş olduğunuz sayfa Serhat Tv'nin mobil cihazlar için tasarlanmış versiyonudur. Algıladığımıza göre şuanda normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız. Serhat Tv de daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.
Mobil sitede devam et Normal siteye git