11 Ocak 2017, Carşamba 11:05

Kars Özel Çelik Başarı Eğitim Kurumları tarafından hazırlanan Sarıkamış Şehitlerini Anma programı büyük ilgi gördü. Programda konuşan Kars Valisi Rahmi Doğan, Türkiye’nin güvenlik sınırlarının Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay’dan tutulmasının ülkede bombalar patlamasına neden olduğunu dile getirdi.

 

Kars’ta eğitim öğretim faaliyetleri yanında yaptığı etkinliklerle adından sıkça söz ettiren Kars Özel Çelik Başarı Eğitim Kurumları,öğrencilerinin hazırlamış olduğu Sarıkamış Harekatı’nın 102. Yılındaki Anma Etkinliğinde müzik şöleni ve harekatın canlandırılması salondakilere duygulu anlar yaşattı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programa Kars Valisi Rahmi Doğan, İl Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuri Guliyev, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Aydın Acay, Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay ve öğrenci velileri katıldı.


Kars Özel Çelik Başarı Eğitim Kurumları Müdürü Hikmet Ayrıbaş’ın açılış konuşması sonrası öğrenciler tarafından oluşturulan koroyla şehitler anısına müzik sunumu yapıldı. Şiirlerin okunmasıyla devam eden programda öğrencilerin hazırladığı Sarıkamış Oratoryosu katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı. Öğrencilerin profesyonel tiyatro oyuncularını aratmayan Sarıkamış Harekatı canlandırmasını öğrenci velileri de telefonlarla ölümsüzleştirdi.

Kars Valisi Rahmi Doğan konuşmasında öğrencilerin performansının takdire şayan olduğuna dikkat çekerek, Sarıkamış Harekatı canlandırmasının gayet başarılı olduğunu kaydetti. Vali Doğan konuşmasında; 22 Aralık’tan 5 Ocak tarihine kadar geçen süreci canlandıran öğrencilerimizi ayrı ayrı tebrik ediyor, hepsinin gözlerinden öpüyorum.” dedi.


Bizim Türkiye Cumhuriyeti olarak sınırlarımızı değiştirme gibi bir düşüncemiz yok ama güvenliğimiz için ne zaman nerede bulunmamız gerekiyorsa orada bulunmalıyız.’ Diyen Vali Doğan, Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırlarının Halep’ten, Şam’dan, Bağdat’tan, Balkanlar’dan ve Kafkasya’dan başladığının altını çizdi.

Vali Doğan, konuşmasında şunları söyledi; “Bu memleketin çocukları Yemen’in sıcak topraklarında kavruldular, Sarıkamış’ın soğuğunda dondular. Balkanlar’da, Trablusgarp’ta, Bağdat’ta, Şam’da, Halep’te çok uzak diyarlarda can verdiler. 100 yıl önce tam bu vakitlerde coğrafya değişmiş, haritalar yeniden çizilmiş ve 20 milyon metrekare toprağımızdan 780 bin metrekare bir alana sıkışmış kalmışız. Türkiye’nin sınırlarının güvenliğine bakıldığında bu sınırları Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay’dan tutmaya kalkarsanız Konya’da Kayseri’de, Bursa’da, İstanbul’da patlamalar oluyor. Bizim sınır güvenliğimiz Halep’ten, Şam’dan, Bağdat’tan, Balkanlar’dan ve Kafkasya’dan başlar. Dolayısıyla bizim bu alanlardaki tarihten kalan mirasımız, tarihten kalan varlığımızı iyi muhafaza etmemiz lazım, onları ayakta tutmamız ve her zaman moral, motivasyon desteği vermemiz lazım. Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak sınırlarımızı genişletelim, değiştirelim gibi bir talebimiz ve derdimiz yok ancak sınırlarımızı ve vatandaşlarımızın güvenliği adına nerede ne zaman nerede bulunmamız gerekiyorsa iyi hesaplamamız ve orada bulunmamız lazım.”


Kars Özel Çelik Başarı Eğitim Kurumları tarafından hazırlanan Sarıkamış Şehitlerini Anma programı öğrenciler, öğretmenler ve velilerin sahnede hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.


Bu Haberin Manşeti :

Sarıkamış Harekatı Öğrencilerle Can Buldu
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ

YORUM GÖNDER

Girmiş olduğunuz sayfa Serhat Tv'nin mobil cihazlar için tasarlanmış versiyonudur. Algıladığımıza göre şuanda normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız. Serhat Tv de daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.
Mobil sitede devam et Normal siteye git