10 Ocak 2018, Carşamba 07:09

Orhan Pamuk'a Söylemeyin Kars'ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var adlı film Kars'ta izleyiciyle buluşuyor.

 

 

Kars Şehir Sinemasında bu akşam 19:30'da galası yapılacak filmin yönetmeni Rıza Sönmez ve Filmin müziklerini yapan Hasan Yükselir ile kısa bir söyleşi yaptık. 

Oyuncu Rıza Sönmez’in çektiği ilk film 53. Antalya Film Festivali'nin yanı sıra bir çok Ulusal Yarışmada gösterildi. Kars Sinema Topluluğu Rıza Sönmez'in ‘Orhan Pamuk’a Söylemeyin Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var’ adlı filmini özel gösterimle Kars halkıyla buluşturuyor. Kars Şehir Sinemasında ücretsiz gösterime sunulacak filme tüm Kars halkı davet edildi. 

Filmin Yönetmeni Rıza Sönmez, filmi çekmeye başlamadan önce aklındaki kurguyu şöyle açıklıyor: 

"Yıllarca çeşitli vesilelerle Kars’a geldim. Gezici Festival, Uğur Yücel’in “Soğuk” filmi ile “Kars Öyküleri” filminin çekimleri için özellikle. Kars’a dair bir belgesel ya da sinema filmi projesi zaten kafamda dolaşıyordu, bir çıkış yolu arayışı içerisindeydim. “Soğuk”un çekimleri sırasında Yüksel Ermutlu adlı görme engelli şarkıcıyla karşılaştım. Filmin iskeletinin bir ayağını Yüksel üzerinden düşünmeye başladım. Sonra basit bir tretman yazıp yine Kars’a gittim. Karslıların Orhan Pamuk ve “Kar” romanıyla kurduğu sevgi-nefret ilişkisini görünce romanın da filmin içerisinde olması gerektiğini, Kars anlatımını derinleştireceğini düşündüm. Kars’a İngiltere’den kesin dönüş yapmış bir berber ve “Kar” romanı üzerinden de iskeletin diğer ayağını kurmuş oldum. Kar romanı hayranı bu kurgusal karakter, romanda adı geçen bütün binaların, sokakların ve romandaki karakterlere yakıştırdığı insanların fotoğrafını çekiyor. Onlardan kartpostal yapıyor ki Kars’a gelen turistler giderken romandan ve şehirden bir hatıra götürebilsinler."

 


Bu Haberin Manşeti :

Orhan Pamuk'a Söylemeyin Kars'ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ

YORUM GÖNDER

Girmiş olduğunuz sayfa Serhat Tv'nin mobil cihazlar için tasarlanmış versiyonudur. Algıladığımıza göre şuanda normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız. Serhat Tv de daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.
Mobil sitede devam et Normal siteye git