20 Kasım 2011, Pazar 11:23

İlkokul mezunu baba, 4 kız çocuğunu okutabilmek için kömür tuzu yutuyor...

Kars’ta; 4 kız çocuğu babası, İlkokul mezunu 41 yaşındaki Yener Şengül, çöplüklerden topladığı yanmamış kömürleri satarak çocuklarının eğitim masraflarını temin etmeye çalışıyor.

 

Sürekli gündelik işlerde çalışmak zorunda kalan Şengül’ün sıkıntısı evlenince iyice arttı. Geçimi gittikçe zorlanan Şengül, dünyaya gelen 4 kız çocuğunun büyüyüp eğitime başlamasıyla iyiden iyiye sarsıldı.

 

Her sabah gün ışıdığında işe koyulan Şengül, soluğu kömür cüruflarının atıldığı çöplerde aldı. Yanındaki çuvallara doldurduğu kömür cüruflarından yanmamış olanları sebze selesiyle eleyerek ayıklayan Şengül, kilosunu 2 TL’ye satarak evinin ve 4 kız çocuğunun eğitim masraflarını karşılamaya çalışıyor.

 

Şengül eski Devlet Hastanesi önüne atılan çöplük alanda her zamanki gibi kömür elemeye başladı. Ellerine taktığı eldivenlerle kömürleri bir bir ayıkladı ve sebze selesine doldurarak elemeye başladı. İçlerinden odun parçası ve tamamen yanmış cürufları ayırarak yakılabilir haldeki kömürleri bir arada topladı. Soğuk havaya rağmen buz tutan kaldırım üzerinde cürufları elediğinde çevreye yayılan toz bulutu Şengül’ün ne sıkıntılar çektiğini gözler önüne serdi.

 

Yaşının henüz genç olduğunu ve kendi okumadığı için kızlarının eğitimi için bu çileyi çektiğini söyleyen Şengül, Vali Ahmet Kara’ya da seslenerek iş konusunda yardımcı olmasını istedi. Kömür tozu nedeniyle sağlık açısından sıkıntı çektiğini ve artık düzenli bir işinin olmasını isteyen Şengül, yeter ki bir işi olsun ne iş olsa yapacağını belirtti.

 

“Eve gittiğimde tükürünce ağzımdan adeta kurum akıyor” diyen Şengül, çocuklarının geleceği için bu sıkıntılara katlandığını ifade etti. Kendisi okumamasına rağmen, kız çocuklarının okumaları için ölümüne çalışan Şengül’ün bu duyarlılığı ise görenleri ve duyanları duygulandırıyor.

 

Doğu’nun uygar kenti Kars’ta, kız çocuklarının eğitimini göğüsleyen fedakar babanın eğitim savaşı, Türkiye’ye örnek olsa gerek.


Bu Haberin Manşeti :

Kars'ta Fedakar Babanın Eğitim Savaşı
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ

YORUM GÖNDER

Girmiş olduğunuz sayfa Serhat Tv'nin mobil cihazlar için tasarlanmış versiyonudur. Algıladığımıza göre şuanda normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız. Serhat Tv de daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.
Mobil sitede devam et Normal siteye git