02 Ekim 2018, Salı 06:14

Kağızman'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.

 

 

İstiklal Alanı'nda Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören anıta çelenklerin konulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Kağızman Belediye Başkanı Nevzat Yıldız, burada yaptığı konuşmada, 98. kurtuluş yıl dönümünü kutlamanın heyecanı içinde olduklarını ifade ederek, "Bu mutlu günü bize yaşatmak için mücadele eden ve bu mücadelede hayatlarını verenlere saygılar sunuyor ve rahmetle anıyorum." dedi.

1918 Aralık ayında Kars'ta yapılan ilk vilayet toplantısında İslam Şurası'na Milli Şura adı verildiğini hatırlatan Yıldız, "Bu şuranın üyeliğine getirilen Kağızmanlı Ali Rıza Ataman Kağızman'da milis güçleri oluşturdu. Kazım Karabekir emrindeki kolordu harekete geçince bunu duyan milis kuvvetleri de çatışmalara dahil olup Kağızman'ın kurtuluşuna katkı sağlamışlardır. 1 Ekim 1920'de Kağızman düşman işgalinden kurtulmuştur. Bu mücadelede hayatlarını kaybedenleri rahmetle anıyorum." şeklinde konuştu.

Erzurum mehter takımı gösterisiyle devam eden tören Kars Kafkas ekibinin gösterisi ve atlı muhafızların geçişiyle son buldu.

Törene Kağızman Kaymakamı Ercan Öter, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Nizamettin Sarıgül, Kağızman Belediye Başkanı Nevzat Yıldız, İlçe Müftüsü Özcan Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Bayşar, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.


Bu Haberin Manşeti :

Kağızman'ın düşman işgalinden kurtuluşu
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ

YORUM GÖNDER

Girmiş olduğunuz sayfa Serhat Tv'nin mobil cihazlar için tasarlanmış versiyonudur. Algıladığımıza göre şuanda normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız. Serhat Tv de daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.
Mobil sitede devam et Normal siteye git