10 Ocak 2017, Salı 10:50

Kars'ta evlerde, kanser yapan radon gazı ölçümü başladı.

 

Sağlık Bakanlığı ve TAEK, doğal kaynaklardan maruz kalınan radyasyonun büyük bölümünü oluşturan radon gazının ev içi ölçüm değerlerini belirlemek amacıyla evlere ‘radon sensörü’ yerleştirmeye başladı.

Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), doğal kaynaklardan maruz kalınan radyasyonun büyük bölümünü oluşturan radon gazının ev içi ölçüm değerlerine ilişkin çalışma başlattı.

İstatistiklere göre doğada toprak, hava ve suda bulunan, kısa sürede yüzeye çıkarak evlerin içinde biriken radon gazı, her yıl 15 bin kişinin akciğer kanserine yakalanmasına yol açıyor. Sağlık Bakanlığı proje çerçevesinde 81 ildeki, 62 bin 320 eve radon sensörleri yerleştirdi. Yaklaşık iki ay bu evlerde kalacak radon sensörlerinin yerleştirilmesine başlandı.

Kars'ta da bazı evlere yerleştirilen Radon Gazı ölçüm cihazları hakkında açıklamada bulunan Kars Sağlık İl Müdürü Doktor Zafer Yılmaz projenin işleyişini anlattı.

 

"Ev içerisinde radyasyon haritası çalışmamızı il genelinde 530 haneye dağıttığımız cihazlarla vatandaşı bilgilendirerek, 11 sorudan oluşan formumuzla birlikte yerleştiriyoruz. Bu cihazların haliyle kişiye herhangi bir zararı bulunmamakta. İki ay boyunca bu cihazların en çok kullanılan odalarda muhafaza edilmesini istiyoruz. Bizim için elzem olan, personelce uygun bir yere konulan bu cihazların kapaklarının açılmaması. Velev ki kapaklarını açtıkları zaman da kendilerine bir zararı olmamakla birlikte 2 ay sonra biz bu cihazları toplayıp Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'na göndereceğiz." 

 

Serhat TV


Bu Haberin Manşeti :

Her an kapınız çalınabilir
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ

YORUM GÖNDER

Girmiş olduğunuz sayfa Serhat Tv'nin mobil cihazlar için tasarlanmış versiyonudur. Algıladığımıza göre şuanda normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız. Serhat Tv de daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.
Mobil sitede devam et Normal siteye git