10 Temmuz 2018, Salı 06:47

Önce ağaçları sökülerek başka alanlara dikildi şimdide bina önünde bulunan demir aksamlar sökülüyor.

 

 

Kars eski Devlet Hastanesinde yıkım çalışmaları başlatıldı. Sadece 8 yıl hastane olarak hizmet veren bina depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkım kararı verildi. 2006 yılında 251 yataklı olarak hizmete açılan ve sadece 8 yıl kullanılan, ardından atıl durumda bırakılan devlet hastanesinin şimdiki hali yürekleri yakıyor.

Kars'ta ilk hastane şehir merkezinde 1967 yılında 60 yataklı genel hastane olarak açılmış, ihtiyaca binaen yapılan hizmet binaları ile 235 yatak kapasitesine ulaşmıştı. Ancak zaman içerisinde fiziki şartların uygun olmaması mevcut binaların ihtiyaca cevap vermemesi ve halkın daha modern ortamlarda sağlık hizmeti alma isteğinin karşılanabilmesi için yeni hastane binasına ihtiyaç duyulmuştu. Yeni hastane binası şehir merkezi dışında Kars Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğünün hemen karşısına 2006 yılında 251 yatak kapasitesi ile hizmete açılmıştı.

Eski hastane binası tamamen hizmete kapatılmış ve yıkımı gerçekleştirilmişti. Ardından 2006 yılında açılan hastane, 3'ü temel bilimler olmak üzere, 29 dalda hizmet vermekteydi. Ancak 8 yıl kullanıldıktan sonra daha içerisindeki birimlerin bile düzgün yerleşemediği bu binanın fiziki ve sağlık koşullarına elverişsiz olduğu gerekçesiyle yeni bina yapımı kararı verilerek bu defa yapılacak olan yeni hastane binasının şehirden beş kilometre daha uzak bir noktaya yani Kars’ın tüten tek bacası Kars Şeker Fabrikası sahasında yapımına karar verildi.

Daha 2006 yılının sonunda hizmete girmiş olan hastanenin ise kapatılması kararı alındı. Kısa sürede 200 yataklı bir hastane çalışan bir fabrikanın sahası içerisine sıkıştırılarak yapımına başlandı. Şimdi 2006 yılında hizmete giren bu hastane binasının 2014 yılında boşaltılarak hizmet dışı bırakılmasının ardından 4 yıl geçti ancak hastane binasının ne olacağını hiç kimse bilmezken sağlık bakanlığı 2006 yılında hizmete soktuğu hastanenin depreme dayanıklılığını ölçmeye kalktı ve de depremsellik raporu almaya çalıştı ancak edindiğimiz bazı bilgilere göre binanın sağlam olmadığı ve 2006 yılında hizmete giren 8 yıl hastane olarak kullanılan binanın sağlam olmadığı yıkım kararı ile karşı karşıya kaldığı iddia edildi.

İşte bu binada Cuma günü itibarıyla demir ve dış aksamında söküm işlemleri başladı bina önünde bulunan giriş örtmesi ve park alanında söküm işlemleri başladı. Kısa sürede yıkımı gerçekleştirilmesi düşünülen bina çevresindeki ağaçlarda geçtiğimiz haftalarda sökülerek Kars kalesi eteklerine dikildi.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, bulut ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, ev, bulut ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, çim ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, bulut ve açık hava


Bu Haberin Manşeti :

Eski devlet hastanesi yıkımı başladı
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ

YORUM GÖNDER

Girmiş olduğunuz sayfa Serhat Tv'nin mobil cihazlar için tasarlanmış versiyonudur. Algıladığımıza göre şuanda normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız. Serhat Tv de daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.
Mobil sitede devam et Normal siteye git