12 Temmuz 2018, Perşembe 13:55

Suriyelilerin işgal ettiği mahallede vatandaşlar dışarı çıkamıyor.

 

 

Kars’ta bir mahalle ayaklandı. Suriyelilerin işgal ettiği mahallede vatandaşlar akşamları sokağa çıkamıyor.Kars’ın en eski mahallelerinden Kaleiçi Mahallesi sakinleri, mahallelerine yerleşen Suriyelilerin kendilerini ve çocuklarını rahatsız ettiklerini ileri sürerek yetkililerden sorunlarının çözümünü bekliyor. Mahallelerinde Suriyelilerin her gece içerek sokağa çıktığını ifade eden mahalle sakinlerini hava karardıktan sonra can ve mal güvenlikleri olmadığını iddia ederek kendilerine, ‘sokağa çıkma yasağı’ uyguladıklarını belirttiler.

Kaleiçi Mahallesi’nin sit alanı olduğu için imara açılmadığını, bir çok mahalle sakinin evlerini bırakarak büyük şehirlere göç ettiğini ve mahalle birçok evin yıkıldığını vurgulayan vatandaşlar, son günlerde mahallerine yerleşen Suriyelilerden tedirgin olduklarını kaydettiler.

Seslerini duyurmak için sokağa çıkan çoğunluğu kadınlardan oluşan mahalleli, yetkilerden duyarlı olmalarını istiyor. “Çocuklarımız dışarı çıkamıyor”Çocuklarının dışarıya çıkamadığını ifade eden vatandaşlar, “Çocuklarımız dışarı çıkamıyor. Küçük bir kızım var eve mahkum etmişim. Suriyeliler, çevrede tinerciler, bir olay olayor, ben kendim şahsen adıma konuşuyorum. Bizim orada yıkık binalar var. Onlara bile bir şey yapamıyorlar. Tinerciler içerisine doluşuyor. Benim çocuğum dışarı çıkamıyor. Siz çocuğunu dışarıya bırakır mısın? Bırakmazsınız, biz de orada mahkum hayatı, sit alanı diye evimiz de bırakıp gidemiyoruz. Satamıyoruz bile, bizim mahallemiz başlı başına bir sorun” dedi.

“Can güvenliğimiz yok”

Mahallede can güvenliklerinin olmadığını belirten vatandaşlar, “Suriyelilerden her şeyden bir sıkıntı yaşıyoruz. Gece içmişlerdi, bir birlerine girmiştiler. 3 polis ekibi birden geldi. Ama hiçbir şey yapamadılar. Biz huzursuz olmuşuz, tedirgin olmuşuz. Can güvenliğimiz yok. Gelip bahçeye doluyorlar. Ondan sonra yiyip-içiyorlar ve birbirlerine giriyorlar. Biz polisi arayana kadar herkes çıkıp gidiyor” diye konuştu.

“Kendimize dışarı çıkma yasağı uyguluyoruz”

Akşamüzeri saat 17.00’den sonra kendilerine dışarıya çıkma yasağı uyguladıklarına dikkat çeken mahalle sakini Melek Can, “Suriyeliler, Afganlılar dolu bizim mahallede, dışarı çıkmak için, dolaşmak için korumamı almak gerekir. Geceleri rahatsız oluyoruz. Bağırtıdan, çığırtıdan, akşam oldu mu saat 17.00’de kapılar kapanıyor. Dışarı çıkma yasağı uyguluyoruz” şeklinde konuştu.

Kaleiçi Mahallesi’nin çok büyük sorunları olduğunu hatırlatan Muhtar Şeref Emekçi, özetle şunları söyledi.“Büyüklerime sesleniyorum. Anıtlar Kurulu müsaade etmiyor. Yol yapılacak, yapıma başlanıyor, Anıtlar Kurulu diyor yapamazsınız. Burası sit alanı, biz nereye gidelim, ya biran önce bu siti çözsünler. Yada bu mahalleyi tahliye etsinler. Suriyelilere versinler. Vatandaşı görüyorsunuz çoluğu, çocuğu perişan. Adam dışarıya çıkıp, evinin önünde oturup bir bardak çay içemiyor. Adam karısını dövüyor. Karısı bıçaklıyor. Doğal olarak komşularda araya giriyor. Bunlarında can güvenliği yok. Biran önce ben devlet büyüklerimden rica ediyorum. Ya bu mahalleyi tahliye etsinler, ya siti kaldırsın imara açsınlar, yada vatandaşın can güvenliğini sağlasınlar.” 


Bu Haberin Manşeti :

Can güvenliğimiz yok
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ

YORUM GÖNDER

Girmiş olduğunuz sayfa Serhat Tv'nin mobil cihazlar için tasarlanmış versiyonudur. Algıladığımıza göre şuanda normal bir tarayıcıdan erişmeye çalışmaktasınız. Serhat Tv de daha iyi dolaşabilmeniz için normal siteye dönmenizi öneriyoruz.
Mobil sitede devam et Normal siteye git